Za ojca Kinesiology Tapingu uważa się japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase, który zauważył że nieelastyczne bandaże powodują ucisk, ból i obrzęk, dlatego opierając się o biotechnologię medyczną opracował rozciągliwą taśmę.
Metoda przez pierwsze 10 lat stosowana była tylko w ortopedii. Jednak na nasze i pacjentów szczęście dzięki sportowcom, którzy pojawiali się z aplikacjami z kinesiology tapingu zyskała na popularności i zostało wprowadzana do wielu form terapii.
PROWADZĄCY: Justyna Żyła
CZAS SZKOLENIA: 2 dni 9.00-17.00
CENA: 850zł
Podczas pracy z pacjentem, kinesiotaping możesz zastosować jako osobną metodę wykorzystując techniki aplikacji dedykowane konkretnym strukturom lub dysfunkcjom np:
- poprawa funkcji mięśni i więzadeł,
- normalizacja napięcia mięśni,
- pozycjonowanie neutralne,
- korekcja powięziowa,
- stworzenie przestrzeni,
- aktywacja układu limfatycznego.
ale także jako idealne uzupełnienie niemal każdej terapii poprzez:
- nieprzerwaną terapię (24h na dobę),
- stałość aplikacji (3-7 dni),
- działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe w stanach ostrych,
- utrzymanie efektów terapii,
- wspomaganie terapii,
- brak przeciwwskazań takich jak: rana, zakaz leżenia na brzuchu, nowotwór, implanty metalowe i elektroniczne.
Oczywiście pamiętaj, że planując terapię musisz mieć na uwadze cel dalekosiężny czyli wyleczenie. Uzyskanie poprawy funkcji przy danej aplikacji jest możliwe do osiągnięcia podczas jednej wizyty (tzw. efekt spektakularny 😉 ) i zawsze świadczy o dobrym kierunku diagnostyki i zamierzonego leczenia, ale nie jest pełnym leczeniem, składającym się także z pracy indywidualnej czy ćwiczeń.
Przykład: Chcąc zwiększyć ruchomość w danym stawie pamiętając o mechanizmie „przełamania błędnego koła bólowego” – ból pierwotny – napięcie – ból nabyty/wtórny. Naklejając taśmę przełamujemy barierę bolesnego zakresu ruchu, co daje nam duże możliwości dalszego leczenia, zmniejszenie bólu i nadzieję poprawy funkcji dla pacjenta, ale nowo uzyskany zakres należy utrwalać poprzeć ćwiczenia fizyczne.
Kinesiotaping w fizjoterapii i masażu to osobna wielokierunkowa metoda i idealne uzupełnienie terapii.
Najlepszym podsumowaniem są wskazania, które obejmują każdą dziedzinę leczenia narządu ruchu (ortopedię, traumatologię, chirurgię ogólną, plastyczną i oczywiście medycynę sportową)
- Leczenie I rehabilitacja (unieruchomienie stawu, ograniczenie zakresu ruchu, stworzenie przestrzeni),
- Sport – usztywnienie, odciążenie, leczenie stanu zapalnego itd,
- Diagnostyka – pozwala nam sprawdzić czy działamy na właściwą strukturę w łańcuchu patologicznym,
- Poprawa priopriorecepcji,
- Zabezpieczenie tkanek – stabilizacja. Biorąc pod uwagę pozostałe formy stabilizacji (gips, orteza, kinesiotaping) Kinesiotaping w najmniejszym stopniu zmniejsza priopriorecepcję,
- Profilaktyka urazu pierwotnego,
- Utrwalenie efektów terapii.
Pamiętając o filozofii jaką zakładał Kenzo Kase, oraz założeniach naszego kursu powinieneś nie tyko prawidłowo i trafnie wykonywać aplikacje, ale łączyć je tworzyć nowe, dołączać kinesiotaping do innych form terapii, tak aby osiągnąć maksymalny cel terapii. A popularność metody, szeroki wachlarz zastosowania i możliwości jakie daje nam kinesiotaping powoduje, że popyt w tym zakresie jest ogromy, a od każdej osoby pracującej z ciałem wręcz wymaga się znajomości podstawowych aplikacji.
Leave a Comment